Медичний супровід

Вітряна віспа

Як передається вірус кору

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір— одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Усі діти тадорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ КОРУ

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

2 дози вакцини захищають від кору

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

· Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.

· Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.

· Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.

· Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

· Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.

· Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.

· Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Педикульоз: що потрібно знати і як вберегтися

Педикульоз: що потрібно знати і як вберегтися

Педикульоз – це паразитарне захворювання шкіри, збудником якого є людська воша

Ураження вошами (педикульоз) є достатньо поширеною хворобою, особливо серед дітей молодшого шкільного віку. Потовиділення в області голови людини створює вологе середовище, яке, на жаль, є сприятливим для існування та розмноження вошей.

Головні воші – це невеликі безкрилі комахи, які живуть у волоссі людини. Вони знаходяться, переважно, у найтепліших ділянках на голові людини – наприклад, за вухами або на потилиці.

Що необхідно знати батькам?

1. Воші паразитують на людині, харчуються її кров'ю, самки відкладають 3-7 яєць-гнид на день, які приклеюються до волосся.

2. Паразит любить чисте нефарбоване волосся і здорову кров.

3. Дорослі воші живуть 27-30 днів.

4. Стрибати ці паразити не вміють, вони здатні тільки повзати.

5. Від моменту зараження до перших ознак педикульозу в дітей може пройти кілька тижнів.

6. Поширені симптоми вошей: свербіж шкіри у місцях укусів, дрібні сіро-блакитні цятки на шкірі, гниди у волоссі.

7. Якщо ви виявили у дитини воші, причина, швидше за все, полягає у тісному контакті з носієм у черзі магазину, громадському транспорті, басейнах, спортивних роздягальнях, туалетах тощо.

8. Воша може 2-3 дні чекати нового господаря на речах (подушці, гребінці, рушнику).

Чим лікувати педикульоз у дітей?

Лікування включає:

1. Механічний спосіб (використовується при незначному ураженні). Цей спосіб полягає в наступних заходах: стрижка і збривання волосся, вичісування комах і гнид густим гребінцем ( перед вичісуванням волосся миють, ополіскують 5-10 % розчином оцту).

2. Хімічний спосіб. Застосування лікарських засобів (Ніттіфор, Пара-Плюс, Хігія ,Параникс, Лавінал, Хедринг , та ін.). Нанесіть на волосся один із цих препаратів, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте відповідний час, згідно з інструкцією. Після чого промийте волосся водою з шампунем і нанесіть теплий 5- 10% столовий оцет, зав’яжіть голову, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть у проточній воді, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди.

Профілактика педикульозу: як уникнути повторного зараження

Воші можуть якийсь час жити на предметах користування. Тому разом з процедурою виведення доведеться зробити ще дещо.

Після відвідин потенційно небезпечних місць (табір, басейн, дитячі розважальні центри) звертай увагу на поведінку сина чи доньки, у дівчаток - перевіряй довге волосся (під резинками, у пучках).

Педикульоз – це таке саме захворювання, як і будь-яке інше. Воно не знає ні державних, ні соціальних кордонів. Це наша спільна проблема.

Обов’язкові медичні огляди працівників шкіл: що потрібно знати?

01.09.2022  07:38

 Шкільне життя  Follow on Twitter  Send an email  31.08.2022 843

Напередодні початку навчального року МОЗ нагадує працівникам шкіл про необхідність проходження обов’язкових попередніх (перед прийняттям на роботу), і періодичних медичних оглядів. Йдеться про адміністрацію, викладачів, учителів, вихователів, медичних працівників, працівників харчоблоків, інший педагогічний і технічний персонал.

Воєнний стан не впливає на порядок проходження медоглядів. Їхню організацію й проведення забезпечує роботодавець власним коштом. Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

Медичні огляди проводяться відповідно до таких законів та підзаконних актів:

Для чого проводять медичні огляди?

Попередній медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу. Його мета:

Періодичні медичні огляди проводяться щоби:

— своєчасно виявляти ранні ознаки гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), загальних та виробничо зумовлених захворювань у працівників;

— спостерігати в динаміці за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;

— вирішувати, чи може працівник продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;

— розробляти індивідуальні та групові реабілітаційні заходи працівникам, що за результатами медичного огляду внесені до групи ризику;

— проводити відповідні оздоровчі заходи.

Хто і як часто має проходити медичні огляди?

Адміністрація, викладачі, учителі, вихователі, медичні працівники, інший педагогічний і технічний персонал мають пройти:

При попередньому медогляді:

При попередньому медогляді, а потім – 1 раз на рік:

При попередньому медогляді, а потім – 1 раз на рік за наявності симптомів, захворювань та ризиків — флюорографічне дослідження.

Вимоги до медоглядів працівників харчоблоків дещо інші. Такі люди мають проходити:

При попередньому медогляді:

При попередньому медогляді, а потім – 1 раз на рік:

При попередньому медогляді, а потім – 2 рази на рік:

При проведенні попереднього медогляду та надалі 1 раз на рік за наявності симптомів, захворювань та ризиків — флюорографічне дослідження.

Працівники навчальних закладів всіх типів та форм власності раз на п’ять років мають проходити періодичні психіатричні огляди.

Проходьте щорічні медичні огляди і будьте здорові!